A kormány kiemelten támogatja a felsőoktatást

Több mint 27 milliárd forint áll a felsőoktatási intézmények rendelkezésére az év végéig különböző fejlesztések megvalósítására a felsőoktatási stratégiához kapcsolódva. Nyitrai Zsolt, Eger országgyűlési képviselője bejelentette: az Eszterházy Károly Főiskola közel 2,5 milliárd forintos támogatásban részesül.

Mint Nyitrai Zsolt elmondta: eredetileg mintegy 20 milliárd forintos támogatási programot hirdetett meg a szaktárca, de a nagy érdeklődés és a számos magas színvonalú projektjavaslat miatt további csaknem 8 milliárdos forrást vontak be. Így összesen több mint 27 milliárdos keret áll rendelkezésre a TÁMOP és TIOP pályázatok keretében.
A források közül: a Tudás-Park projektre, stratégiai kutatási együttműködésekre 6,61 milliárdot lehet fordítani. Közösségi felsőoktatási képzési központokra és új kutatóközpontokra 2,67 milliárdot fordíthatnak a felsőoktatási intézmények.

Hangsúlyozta: a felsőfokú szakirányú és ágazati továbbképzés fejlesztését 600 millióval, a duális képzések vállalati feltételeinek kidolgozását 3,23 milliárddal segítik. A tudományos képzés műhelyeit – doktori iskolákat, szakkollégiumokat, tudományos diákköri konferenciákat – 2 milliárd forinttal támogatják. A kormány 27 milliárdos keretből összesen 81 projektet támogat, a szerződéseket péntekig meg is kötötték az érintett intézményekkel.

Nyitrai Zsolt kifejtette azt is, a források is bizonyítják, hogy Magyarország Kormánya elkötelezett híve a felsőoktatás támogatásának, és ehhez kapcsolódóan olyan fejlesztések megvalósításában partner elsődlegesen, amelyek közelebb hozzák a  gazdasági szereplőket a felsőoktatási képzésekhez.

A honatya bejelentette, hogy az Eszterházy Károly Főiskola közel 2,5 milliárd forinttal részesül a 27 milliárd forintos keretből, amelyet  többek között felsőoktatási szakképzésre, a Tudás-Park projekt megvalósítására, tehetséggondozásra, valamint élettudományi kutatásokra fordíthat.

Az egri Eszterházy Károly Főiskola pozí­cióját a továbbiakban is erősíteni kell, hiszen a felsőoktatás világa és a kereslet a munkaerőpiacon átalakulóban van. Az alkalmazott tudományok egyeteme­ként a pedagógusok és az agrárszakem­berek képzésében, az élelmiszeriparban, illetve az élelmiszerbiztonság- és techno­lógia területén lehet kölcsönös szakmai együttműködéssel feljebb pozícionálni és stabilizálni intézményünket – tette hozzá Nyitrai Zsolt.

Az egész régió erősödését szolgálhatja, ha a gyöngyösi és az egri főiskola szorosabb együttműködésére kerül sor a jövőben – jelentette ki az országgyűlési képviselő.