Magyarország első török vezéri sátra Egerben

Sakir Fakili, Törökország magyarországi nagykövete avatta fel Magyarország első Otak-i Humayunját, azaz vezéri sátrát, illetve az annak helyet adó egri Török-Magyar Testvériség Emlékparkot, ahol beszédet mondott Nyitrai Zsolt országgyűlési képviselő is.

(TV Eger)

A vezéri sátorban egy Törökországban készült berendezési tárgyakkal felszerelt török kávézó nyílt meg, amely asztali játékokra, mesehallgatásra is lehetőséget kínál. A 9,8 millió forintnyi uniós forrásból támogatott beruházás összértéke 14 millió forint volt.

Sakir Fakili ünnepi beszédében arról beszélt, hogy Eger “történelmi bája” van. Szavai szerint Törökország korai elődje emlékeket, nyomokat hagyott maga után a városban Szólt arról is, hogy Egerben – a történelmi emlékeken túl – kereskedelmi és ipari lehetőségeket is látnak, amelyeket közösen szeretnének kiaknázni. Elmondta, hogy az egri Eszterházy Károly Főiskolával is új együttműködési korszak vette kezdetét. “A most felavatott unikális sátor közös kultúránk szimbóluma, az együttműködési záloga, a szeretet jele” – fogalmazott.

Nyitrai Zsolt, a térség országgyűlési képviselője úgy fogalmazott, hogy történelmi helyszínen, történelmi pillanat tanúi lehettek a jelenlévők. Felidézte: 1552-ben a török és a magyar véres küzdelmet vívott Egerben, s akkor elképzelhetetlen lett volna, hogy 462 évvel később a két nép képviselői közösen adják át ezt az emlékparkot. “Háborúskodás helyett ma már az együttműködés a cél” – mutatott rá.

Felidézte: a közelmúltban a török köztársaság elnöke és Magyarország miniszterelnöke megállapodott abban, hogy a két ország közötti kereskedelmi forgalmat a jelenlegi évi kétmilliárd dollárról jövőre ötmilliárd dollárra emelik.

Hozzátette azt is, hogy Magyarország és Törökország között négy fő területen valósulhat meg az együttműködés. Ezek: az autóipar, az informatika, a gyógyturizmus, valamint az élelmiszeripar.

Nyitrai Zsolt megemlékezett arról is, hogy Sakir Fakili közreműködésének köszönhetően előrehaladott tárgyalások folynak az egri minaret felújításában való török közreműködés részleteiről. “Szimbolikus értékű, hogy a minaret megőrzésében török szakemberek is részt vehetnek majd” – tette hozzá.

Habis László egri polgármester rámutatott: az önkormányzat az egriek és a térségben élők érdekeit szem előtt tartva igyekszik széleskörű nemzetközi kapcsolatokat építeni. Szavai szerint a Török Köztársaság és Magyarország közötti kapcsolatfelvételek megnyitották a lehetőséget az egri és a török vállalkozások között együttműködés, a turizmus fejlődése előtt. Rámutatott: az egri vár rekonstrukciójához kapcsolódik a mostani beruházás is.

Az ünnepségen felavatták fel az egri szobrászművész, Rostás Bea Evlija Celebit, a 17. századi, Egerben is megfordult török utazót ábrázoló szobrát is.