ORSZÁGGYŰLÉS | A megyénkhez kötődő országgyűlési képviselők között a rekorder több mint három órát beszélt, a sor végén található fel sem szólalt még az alakuló ülés óta a Parlamentben.
Képviselőink munkáját, annak eredményességét nehéz minden szempontból hiteles módon vizsgálni. De azt, hogy mit csinálnak a Parlamentben, a nyilvános adatok alapján fel lehet mérni. A benyújtott önálló és közös indítványok száma, illetve a felszólalások gyakorisága és azok hossza támpontot adhat a honatyák tevékenységéről. A tizenhárom megyei képviselő összehasonlítása önkényesnek is tűnhet, hiszen a párton és a bizottságokon belüli feladataik egyenként más-más minőségű munkát követelhetnek meg tőlük.
A felszólalások számát és idejét vizsgálva az ellenzéki képviselők sokkal aktívabbnak mutatkoztak tavaly májustól, mint a kormánypártiak. A 2010-es országgyűlési választások utáni adatok alapján a Jobbik honatyái állnak a képzeletbeli dobogó első három fokán. Mirkóczki Ádám, Sneider Tamás és Vona Gábor összesen 458 percig kötötték le az Országgyűlés figyelmét. Közülük is Sneider Tamás 41 felszólalása 208 percig tartott. Dr. Sós Tamás (MSZP) 68 és Ivády Gábor (független) is 64 perccel még az élbolyba tartozik.
Az egri születésű Mirkóczki Ádám saját munkájáról lapunknak úgy nyilatkozott: egyre inkább kettős szerepet kell majd betölteniük az Országházban, hiszen szerinte az egyéni körzetekben győztes képviselők nem vagy csak alig lobbiznak a megyét érintő legégetőbb kérdésekben. Hozzátette: a választási programjukban meghirdetettek szerint próbál dolgozni, amellett, hogy javaslataik legnagyobb részét félresöpri a kormánytöbbség.
A kormánypártiak közül dr. Nyitrai Zsolt (Fidesz) kért legtöbbször szót, és őt hallgatták a legtöbb ideig, összesen 47 percig. A többiek finoman szólva sem kapkodtak a mikrofonért. Közülük Habis László (KDNP), Eger polgármestere 12, a megyei kormánymegbízott, Horváth László (Fidesz) 8 percet szerepelt. Nem fárasztotta sokat a hallgatóságot dr. Tóth József (Fidesz) tiszanánai polgármester sem, aki mindössze egyszer kért szót, amikor 51 másodpercben ismertette az Önkormányzati és Területfejlesztési Bizottság véleményét. Úgy tűnik, némasági fogadalmat tett 2010-re Balázs József (Fidesz), aki egyszer sem élt a felszólalás lehetőségével.
Annak ellenére, hogy a statisztikák mást is sugallhatnának, a Heves megyei kormánymegbízott szerint jól és eredményesen dolgoznak a megyéért a kormánypárti képviselők. Horváth László hangsúlyozta: Heves megye lobbija egyértelműen erős, hiszen a megyei vagy a megyéhez kötődő honatyáik magas pozíciókat töltenek be. Példaként említette az egri dr. Nyitrai Zsoltot, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium infokommunikációért felelős államtitkárát, aki jelenleg a soros magyar EU-elnökség Távközlési Miniszterek Tanácsának elnöke. De hozzátette: többek között megyénk több nagyvárosának polgármestere is a Parlamentben dolgozhat térségünk fejlődéséért.
Saját munkájáról dr. Sós Tamás, az MSZP megyei elnöke úgy nyilatkozott: szűkebb hazánk lakosságát a lehető legtöbb területen szeretné képviselni, miközben Heves megye ügyeit igyekszik támogatóan, de egyben kritikusan is kezelni. – Egyedi megkeresések után is próbálok segíteni és szót emelni, több önálló beadványom is konkrét megyei témákra vonatkozott – értékelt az MSZP megyei elnöke.
– A függetlenek kevesebb lehetőséggel rendelkeznek a parlamenti pártok képviselőivel szemben. A pártonkívülieknek egy interpelláció és egy kérdés elmondására van lehetőségük ülésszakonként – hívta fel a figyelmet az LMP listájáról mandátumot szerzett Ivády Gábor. – Ennek változtatására módosító javaslatot fogunk benyújtani a közeljövőben. Emellett a számomra biztosított kereteken belül próbálok továbbra is aktív képviselő maradni.
A legtöbb önálló indítványt a szocialista dr. Sós Tamás nyújtotta be, 20 dokumentuma ötször annyi, mint a vizsgált kormánypárti képviselőké összesen, akik közül Balázs József, Habis László és Herman István (Fidesz) egyszer sem éltek az önálló indítvány beadásának lehetőségével. A nem önálló beadványok tekintetében is elmondható, hogy dr. Nyitrai Zsoltot leszámítva, szintén Ivády Gábor és az ellenzéki pártok képviselői voltak a legaktívabbak. A kormánypártok honatyái közül csupán a felszólalások tekintetében sem túl aktív Balázs József neve nem szerepel egy közös indítványban sem.
(Forrás: heol.hu)