Korábban a felszólalások és a benyújtott indítványok alapján értékeltük honatyáink munkáját. Akkor láthattuk, hogy – a rendelkezésünkre álló adatok alapján – többségében az ellenzéki politikusok mutatnak nagyobb aktivitást. Újabb összegzésünkből kiderül, hogy a lapunk által megkeresett országgyűlési képviselők miként látják eddigi tevékenységüket.
A kormánypárti politikusok egységesek abban, hogy jó úton halad az ország. Többen hangsúlyozták: a Fidesz-KDNP, a szocialisták helytelen döntései után, megfelelő intézkedésekkel kezdte el a gazdaság stabilizálását. Herman István (Fidesz-KDNP) rendkívülinek nevezte a kormány eddigi eredményeit, amelyekkel – véleménye szerint – úrrá lettek a szocialistáktól örökölt csődközeli állapotokon. Szabó Zsolt (Fidesz-KDNP) megítélése alapján az ország, a korábbiaknál nagyobb önállóság birtokában, jó irányba halad. Mindezzel Habis László (Fidesz-KDNP) is egyetértett, pozitívan vélekedik az évről, de felhívta a figyelmet arra is, hogy lát kisebb gondokat a kormányzati struktúrában.
– Az új kormány – amely nem a magán-, hanem a közérdeket helyezi előtérbe – nem kért száznapos türelmi időt, és egyből elkezdett hatékonyan dolgozni, amellett, hogy az eddigi eredmények alapján az EU-s elnökségben is kiválóan helytállt. A rendcsinálást magán kezdte, hiszen döntött arról is, hogy megfelezi a politikai elit létszámát – nyilatkozta Nyitrai Zsolt (Fidesz-KDNP) infokommunikációért felelős államtitkár.
Balázs József (Fidesz-KDNP) beszélt a kormányt ért kritikákról is, amelyekről azt gondolja: egyrészről a tények nem megfelelő ismeretéből, másrészről puszta hangulatkeltésből fakadtak. Horváth László (Fidesz-KDNP), akit a Heves Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottjává nevezett ki a miniszterelnök, az elmúlt időszak egyik kiemelt döntéseként értékelte, hogy a kormányhivatalok létrehozásával megkezdődhetett a területi államigazgatás átszervezése.
Az ellenzéki politikusok is egy véleményen vannak, ám ők inkább a hiányosságra világítottak rá. Sneider Tamás (Jobbik) csupán elégségesnek értékelte az egy év intézkedéseit. Kiemelte: az ország súlyos gazdasági problémákkal küzd. Képviselőtársa, Mirkóczki Ádám (Jobbik) sem optimistább. Szerinte a fideszes politikusok szinte semmiben nem hajlandók együttműködni az ellenzék tagjaival. Brutális megszorításokról beszélt Sós Tamás (MSZP), aki úgy látja: a kormány a lakosságot háttérbe szorítja a pártérdekekkel szemben. Ivády Gábor (független) azt hangsúlyozta, hogy a pártszövetség mindent megtesz azért, hogy a megszerzett hatalmát bebetonozza.
Magukról nyilatkozva az egyéni mandátumot szerzett képviselők közül többen a várható fejlesztésekre és a választókerületekért végzett megfeszített munkájukra hívták fel a figyelmet. Herman István elmondta: sikerült felgyorsítania vagy kezdeményeznie több olyan beruházást is, amely hozzájárul az elmaradottabb térség felzárkóztatásához. Egyebek mellett felhívta a figyelmet a közeljövőben elinduló, mintegy 4,5 milliárdból megvalósuló Tarna menti települések szennyvízberuházására is.
– Örömmel tudok beszámolni arról, hogy választókerületemben az idei év első felében közel 10 milliárd forint értékű beruházás indul el. Annak külön örülök, hogy ezekben a fejlesztésekben a kerület minden egyes települése érintett – hangsúlyozta Balázs József.
Szabó Zsolt az árvízvédelem terén, valamint a magyar áruk hazai piacra jutásáért végzett munkáját tartja a legfontosabbnak. Lobbitevékenységének köszönhető továbbá, hogy a Magyar Vadászati Múzeum a hatvani Grassalkovich-kastélyban kap helyet. Nyitrai Zsolt kiemelte: javaslatára egy olyan pont került be az Alkotmányba, amely hivatkozási alapot teremt arra, hogy a digitális vívmányok és a modern technológia használata elengedhetetlen egy polgárbarát állam és közigazgatás kialakításához.
A szocialista Sós Tamás elmondta: felelős, konstruktív ellenzéki magatartást próbál mutatni a többiekkel együtt, hozzászólásaiban, beadványaiban igyekezett aktívnak mutatkozni. Az LMP színeiben bejutott, majd a politizálást függetlenként folytató Ivády Gábor úgy fogalmazott: a kiválás után hatékonyabban tudja végezni a munkáját. Mirkóczki Ádám és Sneider Tamás megosztották egymás között a feladatok egy részét. Addig, amíg előbbi inkább megyei témákban próbál felszólalni és indítványokat benyújtani, utóbbi inkább az országos jelentőségű ügyekre koncentrál.