Már, több mint százezer tagja van a Fidesz kampányát segítő Magyar Csapatnak. Soha ennyi önkéntes nem állt még mellettünk – mondta lapunknak Nyitrai Zsolt, a Fidesz társadalmi kapcsolatokért felelős igazgatója. Kifejtette, hogy az önkéntesek munkája ma kezdődik, amikor megindul az egyéni jelöltek melletti aláírások gyűjtése. Kitért arra is, hogy az általa vezetett igazgatóság feladata, hogy lefolytassa az előzetes egyeztetéseket a különböző társadalmi csoportok, szervezetek, továbbá a Fidesz és a kormány között.
– A Fidesz országos listájának negyedik helyére került Mátrai Márta, több férfi minisztert és államtitkárt megelőzve. Ez a válaszuk azokra az ellenzéki támadásokra, amelyek szerint a Fideszben háttérbe szorítják a nőket?
– Amikor a parlament visszaállította a háznagyi tisztséget, ami tulajdonképpen a házelnök politikai helyettesi posztját jelenti, Kövér László, az Országgyűlés elnöke Mátrai Mártát jelölte a feladatra. Tehát az ő országos listás negyedik helye annak is szól, hogy ezt a feladatát jól látta el. Ezzel azt üzenjük, hogy a Fidesz számít a nőkre, a hölgyeknek is fontos feladatuk van a közéletben és a párton belül is. Bizonyíték erre az is, hogy számos női európai parlamenti képviselőnk és polgármesterünk is van. De a Fidesz kormányzati intézkedései is egyértelműen nő-, édesanya- és családpártiak. Ami pedig a társadalmi kapcsolatokat illeti, mi végezzük az előzetes egyeztetéseket és az aktív koordinációt a különböző társadalmi csoportok, szervezetek, a Fidesz, valamint a kormány között. A munkában a személyes konzultációkat mindig is előnyben részesítettem. Az elmúlt időszakban igen sok társadalmi szervezetet kerestünk fel, ezek a találkozók eredményesek voltak, olyan problémákat vetettek fel nekünk, amelyeket nem ismertünk, de a kormánynál el tudtuk érni a változtatást.
– Tudna erre példát mondani?
– Az Autisták Országos Szövetségénél felmerült, hogy számukra a fogászati sürgősségi beavatkozások nagy gonddal járnak, hiszen nem értik, hogy a fogorvos mit is akar velük csinálni. A szövetség tolmácsolta nekünk a problémát, azt javasolták, soron kívül és altatásban végezzék el az autista embereknél ezeket a beavatkozásokat. Az egészségügyi államtitkárságon a szövetség vezetői közvetítésünkkel el tudták mondani a gondjukat. Meg is született az intézkedés az ügyben. Ebből is látszik, hogy olyan dolgokban tudunk közvetíteni, amelyek nem tűnnek óriási társadalmi problémának, de az érintettek mindennapi életében mégis rendkívül fontosak.
– A jogszabályokban sok felesleges paragrafus is előfordul, ez nemhogy segítene, inkább akadályozza egy-egy ügy megoldását.
– Valóban, a törvények „hülyeség-mentesítésére” is szakosodott a társadalmi igazgatóság. A jogszabályokban gyakoriak az olyan paragrafusok, amelyek mellett a világ már rég elhaladt, de még mindig hatályban vannak. Példa erre, hogy a kerékpárosok nem járhattak az erdőkben azokon az útvonalakon, amelyeken a turisták. Végül sikerült elérni, hogy kikerüljön ez a félmondat a vonatkozó törvényből.
– A Fidesznek is a szavazatok a legfontosabbak. A társadalmi kapcsolatépítés hogyan szolgálja a voksszerzést?
– Az említett kerékpárosok, vagy éppen a nyugdíjasok akkor szavaznak ránk, ha a döntéseinkkel az ő érdekeiket is szolgáljuk. Előállhatunk bármilyen hangzatos kampányszlogennel, de ez önmagában kevés lenne. Ki kell alakítani a közvetlen kapcsolat lehetőségét az egyes társadalmi csoportok és a Fidesz között, hogy tapasztalják, meghallgatjuk őket, és értjük a törekvéseiket.
– Szóba hozta a nyugdíjasokat. Ma is él a sztereotípia, miszerint az idős emberek többsége a baloldalt támogatja.
– Ez ma már nem igaz. A Fidesz-kormány nyugdíjasokat segítő intézkedései ugyanis megvédték a juttatásaikat, miközben a baloldal, Bajnai Gordon akkori miniszterelnök vezetésével, elvette tőlük a tizenharmadik havi nyugdíjat. Ha az adott társadalmi csoport érzi a törődést, a párt meg tudja szólítani, és kialakul egy jó kapcsolat, a szavazó is szívesebben támogat olyan politikust, akiről tudja, hogy számíthat rá. Mi párbeszédet folytatunk az emberekkel. A rendszerváltás után az MSZP az MSZMP utódszervezeteként valamennyi társadalmi csoportban, civilszervezetekben képviseltette magát. Valójában azonban csak ki- és felhasználták ezeket a kapcsolataikat, nem segítettek azokon, akik számítottak rájuk. Például a téeszek párttitkárai a rendszerváltás után ugyanúgy jelen voltak a helyi közéletben, mint a Kádár-korszakban, de a gazdák nem támogatták őket, hiszen 1990 előtt folyamatosan becsapták a gazdákat. Az MSZP helyi emberei a politikai kommunikáció szintjén most is támadják a kormányzat agrárpolitikáját, de eredménytelenül teszik ezt. A gazdák ugyanis tudják, a változtatások – így az új földtörvény vagy a birtokszerkezet átalakítása – az ő érdekeiket szolgálják. Ezt bizonyítja – és ez ténykérdés –, hogy az elmúlt években egy gazdatüntetés sem volt. Jó példa az egyes társadalmi csoportok kiemelt szerepére a fogyatékossággal élők megsegítése is. Míg a Bajnai-kormány idején folyamatosan csökkent, az Orbán-kabinet öt százalékkal megemelte szervezeteik támogatását.
– Miért sajátították ki a Magyar Csapat kifejezést?
– Semmit nem sajátítottunk ki, a Magyar Csapat nem egy bejegyzett szervezet, hanem mozgalom, amelyet a rezsicsökkentés megvédésére szervezünk, tagjai a Fidesz kampánycsapatában dolgoznak majd. Most már százezernél is nagyobb létszámú, egész pontosan százhétezer fős a csapat. Soha ennyien nem segítették még a Fidesz kampányát. Egyébként mindenkinek adott volt a lehetőség, hogy használja ezt a nevet, az MSZP-nek és szövetségeseinek ez természetesen nem jutott eszébe. A Magyar Csapatnak azok a tagjai, akik számára fontos a rezsicsökkentés, hajlandók és képesek is tenni ezért. Az áprilisi választásnak, pártállástól függetlenül, több nemzeti ügy, így a kettős állampolgárság vagy a családpolitika mellett egyértelműen az a tétje, hogy folytatódik-e a magyar családok pénztárcáját megóvó kormánypolitika. Az elmúlt időszakban a baloldal, amelyet én csak Együtt 2010-nek nevezek, egyértelművé tette: ha kormányra kerül, eltörli a rezsicsökkentést. Ezt már előre bizonyították, amikor a parlamentben a harmadik rezsicsökkentésről szóló szavazáson az MSZP-ből, a gyurcsányista DK-ból és a Bajnai-féle Együtt–PM-ből sok képviselő nem szavazta meg az ármérséklést.
– De mi szüksége van a Magyar Csapatra a Fidesznek, amikor minden közvélemény-kutatás szerint fölényesen vezet?
– Így volt ez 2002-ben is, a választás előtti napon, szombaton, a választás utáni hétfőn is mi voltunk az elsők a közvélemény-kutatásokban, csak épp a választás napján nem. Ezt a helyzetet akarjuk most elkerülni.
– Attól tartanak, elkényelmesednek a támogatóik?
– Fel kell rázni a szavazóinkat, ebben a Magyar Csapat önkénteseinek nagy szerepük lesz a kampányban, amely ma hivatalosan is elindul az aláírások gyűjtésével. Az egyéni jelölteknek ötszáz ajánlást kell összegyűjteni az induláshoz, természetesen a célunk nem a minimális támogatás megszerzése, hanem minél több ajánlást szeretnénk kapni. Kettős célt fogalmaztunk meg: a leghamarabb szeretnénk hivatalos listát állítani, illetve a legtöbb ajánlást akarjuk összegyűjteni az összes párt közül. A személyes meggyőzésnek nagy szerepe lesz, ezért is van óriási szükségünk a segítőkre, akik a Fidesz politikája mellett érvelnek a saját környezetükben, és arra is felhívják a figyelmet, hogy Gyurcsány Ferencék eltörölnék a rezsicsökkentést, a családi adókedvezményt, sőt, még a gyed extrát is.
Pindroch Tamás
2014. február 17., hétfő