A törvény elfogadásával elkezdődhet a bankok elszámoltatása, mindez azt jelenti, hogy egy átlagos devizahiteles család törlesztőrészletei negyedével is csökkenhetnek – jelentette ki Nyitrai Zsolt, Eger országgyűlési képviselője a devizahitelesek megsegítéséről szóló lakossági fórumon.
(TV Eger)
Mentőöv a devizahiteleseknek címmel rendeztek fórumot az Egri Polgárok Házában, amelyen Nyitrai Zsolt mellett részt vett dr. Bodzási Balázs, az igazságügyi tárca miniszteri tanácsadója és Habis László, a megyeszékhely polgármestere is.
Nyitrai Zsolt honatya, a Fidesz megyei elnöke felidézve az elszámoltatási törvény előzményeit, egyebek mellett elmondta: 2002-től a szocialista kormányok korlátozták, majd megszüntették az első Orbán-kormány által bevezetett kedvezményes otthonteremtési támogatásokat, ennek pedig egyenes következménye lett a devizahitelek ugrásszerű növekedése s ezzel együtt az ország eladósodása.
Jellemző – tette hozzá -, hogy a GDP arányos államadósság a 2002-es 53 százalékról 2010-re 83 százalékra szökött fel. Ugyanakkor a deviza alapú lakáshitelek állománya 2004 és 2010 között 20 milliárdról 2800 milliárdra ugrott.
Ennek következménye az lett, hogy a több mint 1 millió 200 ezer lakossági, jelzálog fedezetű szerződésből 300 ezer esetében késedelmi problémák jelentkeztek, a régió országai közül pedig csak 3 országban volt nagyobb a devizakölcsönök aránya, mint hazánkban, ahol ez 66 százalékot tett ki.
Nyitrai Zsolt elmondta, hogy 2010-ben az új kormány egy sor intézkedéssel kezdte meg a gondok enyhítését. Az Otthonvédelmi akcióprogrammal több mint 500 ezer család jutott valamilyen segítséghez. Ezen intézkedések sorába tartozik a kilakoltatási moratórium, az árfolyamgát, a végtörlesztés, a nemzeti eszközkezelő életre hívása, most pedig a bankok elszámoltatása.
Utóbbi kapcsán a képviselő emlékeztetett: a Kúria döntése után idén szeptember 12-én nyújtotta be a kormány az Országgyűlésnek a bankok elszámoltatásáról szóló törvényjavaslatot, amelyet a parlament szeptember 24-én már el is fogadott. Ennek eredményeképpen jövő februárjától akár negyedével is csökkenhetnek a törlesztőrészletek, ugyanakkor a törvény kamatemelési moratóriumot is tartalmaz, továbbá a bankoknak vissza kell térniük a szerződéskori kamatszintre 2016. április 30-ig. A bankoknak hozzávetőlegesen 1000 milliárd forintot kell visszafizetniük, az intézkedés 400 pénzintézetet és 1,3 millió családot érint – hangsúlyozta a honatya.
A magyar családok most nyerésre állnak – jelentette ki Nyitrai Zsolt, majd hozzátette: az említett 400 bankból 79 perli a magyar államot, ám eddig első fokon 49 pénzintézetet keresetét utasították el a bíróságok. S bár a bankok húzzák az időt, elmondhatjuk, hogy az apró betűk kora immár lejárt Magyarországon: az elszámoltatás után a tisztességes bankrendszer korszaka veszi kezdetét.