Ukrajna uniós csatlakozása milyen veszélyeket jelentene hazánkra. A miniszterelnöki főtanácsadó dr. Kovács József országgyűlési képviselő és Kónya István, a Fidesz választókerületi elnökének meghívására látogatott Gyulára.
Ukrajna uniós csatlakozása kapcsán elmondta, Brüsszel elhatározta, hogy lehetővé teszi mindezt, ráadásul gyorsított eljárásban.

– Bennünket magyarokat ez nagyon rosszul érintene, kivétel nélkül valamennyi társadalmi csoportot nagyon kedvezőtlen helyzetbe hozna – fogalmazott Nyitra Zsolt a fórumot megelőző sajtótájékoztatón.
Ukrajna uniós csatlakozása a nyugdíjasokat és a magyar vidéket is rosszul érintené
A miniszterelnöki főtanácsadó kifejtette, hazánkban több mint 2,2 millió nyugdíjas él, s van egy olyan régi egyezmény, amely szerint ha bekövetkezne Ukrajna eu-s tagsága, akkor több millió ukrán állampolgár lenne jogosult magyar nyugdíjra.
– Mindez biztos, hogy a 13. havi nyugdíj megszüntetéséhez vezetne, sőt, az egész nyugdíjrendszerre és nyugdíjasokra is nagyon rossz hatással lenne – vélekedett az országgyűlési képviselő, aki ezután kitért a biztonság, a közbiztonság kérdésére is. Mint fogalmazott, az ukrán maffia napjainkban is működik, és tekintettel a háborús időszakra fegyverekkel is rendelkeznek, ami újabb veszélyeket hordoz.
Kedvezőtlen helyzetbe hozná a gazdákat
Harmadik elemként érintette a lehetséges csatlakozás magyar vidéket, magyar gazdákat érintő hatásait.
– Jelenleg több mint 500 ezren élnek agrárgazdaságból Magyarországon, akiket Ukrajna eu-s tagsága teljesen tönkretenne – folytatta a gondolatot Nyitrai Zsolt. – Jelen pillanatban az Európai Néppárt és a Tisza Párt azt mondja, hogy a területalapú támogatásokat el kell venni. Ez pedig magyar gazdák forrásait, a magyar gazdák pénzét jelenti. Korábban is volt olyan „agyrém ötlet” Brüsszel részéről, hogy ezeknek a támogatásoknak a nagy részét át kell csoportosítani az illegális migráció támogatására. Az elgondolást azonban a magyar gazdák nem hagyhatták szó nélkül. Petíciót indítottak az elképzelés ellen, és rövid idő alatt több százezren mondták el ezzel kapcsolatos véleményüket. Sikerült is a tervet meghiúsítani, de most is egy sor olyan döntés van napirenden, amely a magyar gazdákat nehéz helyzetbe hozza.
Génmódosított élelmiszerek érkeznének
Mint elmondta, a génmódosított élelmiszerek kérdésére is számos kérdést vet fel.
– Hazánk az Alaptörvényben rögzítette, hogy Magyarország GNO-mentes ország. Ukrajna uniós csatlakozása amellett, hogy tönkretenné a magyar gazdákat, illetve élelmiszerár-emeléshez vezetne, lehetővé tenné, hogy hazánkat és az EU-t génmódosított élelmiszerekkel árasszák el, ami veszélyeztetné az élelmiszerbiztonságot – tette hozzá. Hangsúlyozta, józan gondolkodású, nemzeti érzelmű, a vidék Magyarországát képviselő emberként és közösségként ezt nem hagyhatják.
– A tét rendkívül nagy, ezért döntött úgy Magyarország kormánya, hogy egy véleménynyilvánító szavazásban kéri a polgárok véleményét, hiszen Magyarország miniszterelnökének is szavazni kell majd a kérdésben, és helyes döntést kell majd hozni – emelte ki. – A kérdés napirenden van, hiszen Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke elmondta, lehetővé kell tenni, hogy Ukrajna csatlakozása 2030-ig megvalósulhasson.
Fontosnak tartják a tájékoztatást
Nyitrai Zsolt elmondta, a következő időszakban több mint 200 a gyulaihoz hasonló találkozáson, lakossági fórumon vesznek részt országszerte, hogy minél több emberrel megismertessék az ukrán csatlakozás veszélyeit, de – fogalmazott – a döntés természetesen az embereké, a polgároké. Azt az álláspontot képviselik majd, amelyet a magyar polgárok többsége megfogalmaz a Voks 2025 véleménynyilvánító szavazáson.