A határon túli magyarság jövője az oktatáson múlik

A határon túli magyarság jövője az ott dolgozó pedagógusok elhivatottságán, áldozatos munkáján múlik, amiért kötelességünk köszönetet mondani – fogalmazott Nyitrai Zsolt a Fidesz Heves megyei elnöke Egerben, a második alkalommal megrendezett Kárpát-medencei Magyar Nyelv- és Irodalomtanárok Találkozójának zárónapján.

Az eseményen a honatya elárulta: örömmel mondott igent a felkérésre, hogy személyes jelenlétével is megerősítse, mennyire fontos az a munka és misszió, amit a pedagógusok végeznek határainkon innen és túl. A képviselő köszönetet mondott a programot szervező Rákóczi Szövetségnek, és kiemelte: a kormánypártok egyértelműen támogatják a munkájukat, s egyetértenek a céljaikkal.

– Az előző, négyéves kormányzati ciklusban több olyan döntést hoztunk, amely ezt az ügyet szolgálja. A rendszerváltást megelőző évek egyik legsúlyosabb problémája az volt, hogy szinte nem is lehetett beszélni a Kárpát-medencei magyarság kérdéséről, úgy nőttek fel generációk az anyaországban, hogy alig találkoztak határon túli magyarokkal. Ezért is kiemelten fontos, hogy a kettős állampolgárság kérdéséről, amely régi adósságunk volt, sikerült meghozni a politikai döntést. A Rákóczi Szövetség iránymutatásának köszönhetően pedig immár nem fordulhat elő, hogy úgy kerüljenek ki az iskolából a fiatal diákok, hogy ne jártak volna valamely határon túli, magyarok lakta területen. A szövetség egyik legfontosabb missziója, az a beiratkozási program, amelynek nyomán csak a tavalyi évben közel 5 ezer család, gyermek részesült 10 ezer forintos ösztöndíjban – emelte ki.

A honatya beszédében kívánt jó egészséget a nemrégiben 80. születésnapját ünneplő Halzl Józsefnek, a Rákóczi Szövetség elnökének, majd végezetül kiemelte: a határon túli magyarság megmaradása és jövője azon múlik, hogy az ott tanuló diákok milyen tudást kapnak, s milyen tanári hozzáállással találkoznak.